SIBERIAN

Solanum lycopersicum


Odrůda proslulá svou raností a produktivitou - bylo dokonce pěstováno na Baffinově ostrově! "Must have" odrůda do oblastí, kde se rajčatům příliš nedaří. V těžkých půdách či chladnějším klimatu doporučujeme toto rajče pěstovat na plachtě (používáme ekotextilii z kukuřice).

Zde sdílíme přeložený text ze stránky skvělých kanadských semenářů, kteří si dali práci a zjišťovali historii této výjimečné odrůdy, zdroj: Common sense seeds:

"V obchodě s osivem existují dvě rajčata s podobnými názvy Siberian a Siberia a často se zaměňují. Proto jsme provedli průzkum, abychom v nich měli jasno.

Trochu historie: Siberian Tomato (rajče, které nabízíme) bylo uvedeno na trh v roce 1967 semenářskou společností Edwarda Lowdena v Ancasteru v Ontariu. Rajče Siberia (ne to, které nabízíme) uvedl na trh v roce 1984 Ron Driscoll z Olds v Albertě prostřednictvím své společnosti Siberia Seeds.

Siberian má své kořeny u kanadského šlechtitele rajčat Prof. T. O. Grahama z University of Guelph (40.-60. léta 20. století). Prof. Graham byl zodpovědný za vývoj linie rajčat High Crimson (viz naše kapitola o rajčatech Old Gold/High Crimson).

V roce 1964 obdržel prof. Graham semena ukrajinského rajčete  s názvem "Maliutka" (v překladu "malá") od americké stanice Plant Introduction Station v Ženevě (N.Y.). Profesor Graham uložil osivo z jedné rostliny (z P.I. 280597 SSSR, 'Maliutka'), která měla v Guelphu do 17. září 1964 celkem 83 zralých plodů. Popsal je jako malé, vejčité s dobrou barvou. Tato rostlina měla fantasticky silnou násadu a fenomenální celkové dozrávání." . Podle jeho výzkumných poznámek vynikala "schopností nasazovat plody v chladných podmínkách a klíčit v chladných půdách" a brzkou a vysokou produkcí. 

V letech 1964-65 poslal profesor Graham semena tohoto rajčete několika obyvatelům města Churchill v Manitobě, kteří si přáli semena rajčete s ranou dobou zrání. Zahradníci v Churchillu poslali semena zahradníkům v Arktidě - na Baffinův ostrov! Po cestě bylo ukrajinské rajče ("Maliutka") přejmenováno na "sibiřské rajče". To vše víme, protože Edward Lowden (výše zmíněný prodejce semen) zahrnul historii "sibiřského rajčete" do svého katalogu semen z roku 1967.

Photo 2: Research notes on Siberian Tomato (1960s).

Photo 3: Edward Lowden's description of Siberian Tomato (1967).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.